Европа отбелязва Европейския ден на спешен номер 112
На 11 февруари Европа празнува Европейския ден на номер 112. Денят се отбелязва в страните от Европейския съюз (ЕС) с решение на Европейската комисия, Европейския парламент и Съвета на Европейския съюз от 11 февруари 2009 г. Целта е да се повиши информираността на обществото за ролята на единния номер за спешни повиквания във всички страни на ЕС. На този ден всяка страна от ЕС отчита работата на службите за спешно реагиране, популярността на телефон 112 и нивото на обслужване на спешните повиквания. Причината да бъде избрана тази дата е, че датата включва телефонния номер (11/2).
На 11 февруари с. г. е подписано споразумение за сътрудничество за осигуряване на ефективно функциониране на Националната система за спешни повиквания с единен европейски номер 112 между министъра на извънредните ситуации Емел Етем, министъра на вътрешните работи Михаил Миков и министъра на здравеопазването Евгений Желев.
В емисиите „Международна информация“ четем за обявяването от Европейските институции на 11 февруари за „Ден на телефон 112“:
Европейските институции обявиха 11 февруари за "Ден на телефон 112"
Брюксел, 11 февруари 2009 г. /Кор. на БТА Атанас Матев/ Главните европейски институции - Европейският парламент, Съветът на Европейския съюз и Европейската комисия, обявиха 11 февруари за "Ден на телефон 112".
Една от многобройните прояви по този повод бе свикване на експертна среща за страните членки в съюза, в които функционира единният европейски номер за спешни повиквания 112. На практика това са всички страни в Европейския съюз.
В срещата участва и главният директор на "Национална система 112" Стоян Граматиков. Той представи Националната система за спешни повиквания в България, която беше изградена за 9 месеца от Министерството на извънредните ситуации, Министерството на вътрешните работи и Министерството на здравеопазването.
Негови колеги от другите страни в Европейския съюз също представиха моделите на националните системи на спешния номер.
Във връзка с днешния ден в Европейската комисия бяха представени и резултатите от изследване на Евробарометър в страните членки на ЕС съюз във връзка с телефон 112. Според него най-информирани за този номер и националните спешни телефонни номера са гражданите на България /54 на сто/ и Румъния /49 на сто/. На другия край е Великобритания с едва 6 на сто информираност.
В България и Румъния имаше проблеми с въвеждането на телефон 112, което стана едва към края на миналата година. Това ни накара да ги заплашим със съдебно дело срещу тях в Люксембург. А ето, сега тези страни са начело на класацията за информираност за телефон 112, заяви за БТА Мартин Селмайр, говорител на комисар Вивиан Рединг, отговаряща за информационното общество и в това й качество и за въвеждането на телефон 112 в Европейския съюз.
Нарушението, на която и да е точка от горните правила ще се смята за основание коментарът да бъде скрит. При системно нарушаване на правилата достъпът на потребителя ще бъде органичен.